VAKA ANALİZİ

VAKA ANALİZİ

VAKA ANALİZİ

ÜÇ BOYUTLU HARİTALAMA VE KATATER ABLASYON İŞLEMİ İLE HASTAMIZIN YILLAR SÜREN ÇARPINTI ŞİKAYETİ SON BULDU!

64 yaşında koroner arter hastalığı tanısı ile takipli olan bayan hastamız yaklaşık 3 yıldır devam eden ve defaen acil servise başvurmasına neden olan çarpıntı şikayeti ile kardiyoloji poliklinğimize başvurdu. Hasta 3 ayrı çarpıntı tedavi ilacı kullanmasına ragmen çarpıntı atakları günün her saatinde devam etmekte idi. Çarpıntı esnasında çekilen elektrokardiyografi (EKG) kayıtlarında 170/dk kalp hızı mevcuttu. Hastanın öyküsü, yapılan tetkikleri ve tahillleri sonucunda Elektrofizyolojik Çalışma ve Ablasyon yapılmasına karar verdik.

Elektrofizyolojik Çalışma ve Ablasyon işlemi esnasında kalpte sol atriyum ölü ve canlı dokular arasından kaynaklanan çarpıntı odagını 3 boyutlu haritalama yöntemi ile tespit ettik ve mevcut çarpıntı odagına 3 boyutlu ablasyon uygulayarak bu odağı ortadan kaldırdık. (Video görüntülemesini aşağıda bulabilirsiniz)

Hastamızın çarpıntı için kullanmış olduğu tüm ilaçları bu başarılı işlem sonrasında kestik. İşlemden sonra takiplerimizde hastanın daha da çarpıntısı olmadığını ve normal hayatına döndüğünü ifade etmesi mutluluk verici idi…..

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyak Elektrofizyoloji Kliniğimiz Karadeniz Bölgesinin en çok sayıda vaka yapan merkezi olmaya devam etmekte ve üstlenmiş olduğu görev bilinci ve özveri ile ritm problem yaşayan hastalarımızı tedavi etmektedir.

 

Doç.Dr. Gökhan AKSAN

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kardiyoloji Kliniği

Kardiyak Elektrofizyoloji ve Aritmi Uzmanı

Eğitim Görevlisi